21 .Yüzyılın olmazsa olmazı veri toplama ve bu verileri uygun şekilde derleyip yeri ve zamanı geldiğinde bu verilerden faydalanma.Gözlemlediğim olay şuki yönetimlerde iki farklı jenerasyon karşı karşıya geldiği bir çok zaman çatıştığı ama ister istemez eskinin yeniye bayrağı teslim ettiği bir çağı yaşıyoruz.

Eskiler atadan kalma karton notluklarla hesap tutup işleri takip ederken ,yeniler son teknoloji cihazlarla verileri girip son 5 ,10 yıllık raporları inceleyerek kararlar alıyor.Bu iki kuşak yönetimleri karşıya gelip rekabet etme durumunda kaldığında eskinin oklu savaşcılarıyla ,yeninin ateşli silahlarının arasındaki kaçınılmaz sonlar gibi sonlar yaşanıyor.

Bizim ülke olarak kalkınmayı sağlamak için eskilerin sobaya dokunmayın ben yandım siz yanmayın nasihatlarını dinleyip.üzerine işletmelerimizde teknolojiyi arttırmamız lazım.Bunun en önemli ölçütlerinden biride kurumlarda olmazsa olmaz dediğimiz muhasebe ,satış vb. Deparmantların yanına yazılım tarzı departmanlarıda eklememiz gerekiyor.

Bunu ufak bir örnekle şöyle anlatmaya çalışayım ; Perakende mağazalarda ufak ve eski yapıdaki firmalarda ,firma sahibi haftanın yedi günü işin başında durur işi takip etmeye çalışır.İşini takip ederken ,ailesini, sosyal hayatını ve sürekli işte olmasına rağmen burnunun uçunu görmekte zorlandığı için birçok şeyi kaçırır.Bunu hem çalışıp hem üniversiteye gittiğim yıllarda işten uzakta kaldığım zamanlarda işle alakalı aklıma gelen fikirlerden deneyimleyerek öğrendim.

Ne zaman firmadan uzaklaşsam suç işliyormuşum gibi vicdanım rahatsız olur.Ama uzaktan firmama baktığımdada aklıma firmamı geliştirmek için hep yeni ve parlak fikirler gelirdi.

Bugün mesai saatim babamın aksine sabah 8 de başlayıp akşam 8 de bitmiyor.Firmam bu saatlerde açık olsada ben kurduğumuz sistem sayesinde sabah 09.00 ,akşamda 16.00 ya kadar çalışıyorum.Özellikle yazları cuma,c.tesi ve pazar günleri çalışmıyor.Ama dünyanın neresinde olursam olayım.Bütün satış ekibinin performansını takip edebiliyor,firma verimliliğinin bir önceki ayın bugününe göre değişimini tek tıkla görebiliyorum.İmalatta ,müşteriler yada finansta yaşanabilecek bir sorunu anında sistem bildirimleriyle farkedip müdahale edebiliyorum.

Ve çok şükür kabul edilebilir oranlardaki sorunlar dışında bir sorun yaşamadan gemiyi rotasında tutarak zinde ve dinç bir kaptan olarak emin adımlarla hedeflediğim limanlara taşıyabiliyorum.Bu sebepten sizlerede ve özellikle rakiplerimede başarıyı sağlamak için sistem kurmalarını tavsiye ediyorum.